blog MariiGerity
środa, 31 grudzień 2008 - 08:30, napisałam w temacie Medytacja
Komentarzy: 3.

Medytacja - pozycje dłoni

Fragment książki: Andrzej Bednarz "Medytacja, teoria i praktyka".

Dopełnieniem pozycji ciała jest właściwe ułożenie rąk. Element ten jest wbrew pozorom bardzo istotny. Ułatwia m. in. określony przepływ energii podczas medytacji i w ten sposób wspomaga ją.

Spośród znanych mi ułożeń dłoni przedstawię kilka najczęściej wykorzystywanych:

  • Połącz w każdej dłoni, opuszkami, kciuk i palec wskazujący (sanskr. Cin mudra). Odwróć dłonie wnętrzem ku górze i oprzyj wierzchem na udach, tuż przed kolanami. Ułożenie to jest praktyczne we wszystkich pozycjach siedzących oraz pozycji leżącej na plecach. Jest to klasyczny układ w systemie Jogi.
  • Połącz w każdej dłoni opuszki kciuka, palca wskazującego i środkowego (sanskr. Cinma-ja mudra). Odwróć dłonie wnętrzem ku górze i oprzyj wierzchem na udach, tuż przed kolanami. Ułożenie to jest praktyczne we wszystkich pozycjach siedzących oraz pozycji leżącej na plecach. Wspomaga szczególnie te medytacje, w których istotną rolę odgrywa oddychanie.
  • Połóż wierzch jednej dłoni na wnętrzu dłoni drugiej, określając kolejność intuicyjnie (jap. Hokkai-join). Połącz czubkami oba kciuki. Jest to klasyczny układ w Zeń. Opuść swobodnie tak ułożone dłonie i umieść je na wysokości dołu brzucha. W Zeń stosuje się często poduszkę, która podtrzymuje dłonie na odpowiedniej wysokości (dotyczy to pozycji z Grupy Lotosu, patrz: medytacja pozycje ciała). Poduszkę kładzie się wówczas przed sobą na zgiętych nogach i swobodnie opiera na niej dłonie. Ten układ dłoni stosowany jest we wszystkich pozycjach siedzących.
  • Połóż dłonie płasko na udach, tuż przed kolanami. Wierzch dłoni skierowany ku górze. Taki układ dłonie jest praktyczny niemal we wszystkich pozycjach.
  • Połóż otwarte dłonie, swobodnie, wierzchem do dołu. Palce luźno ułożone. Oprzyj dłonie, ich wierzchem, na udach (mniej więcej w ich środkowej części), jeśli układ dłoni jest stosowany w pozycji siedzącej, albo na podłodze, jeśli stosowany jest w pozycji leżącej leżącej na plecach.
  • Połącz ze sobą wszystkie palce w obrębie każdej dłoni. Palce są wyprostowane. Oprzyj wnętrze jednej dłoni na wierzchu drugiej, krzyżując kciuki i chowając je pod dłońmi. Umieść dłonie w dole brzucha. Układ ten jest stosowany w medytacji chodzonej.
  • Oprzyj pięść prawej dłoni o wnętrze dłoni lewej, po czym zegnij jej palce tak, aby objąć prawą pięść. Umieść te dłonie na wysokości piersi lub podbrzusza. Układ ten (jap. Shashii) jest stosowany w medytacji chodzonej.

Komentarze:

środa 14.06.2017 11:42, Mirabellka407

Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak potrzebujecie cos na motywacje, poszukajcie sobie w google: odchudzanie przed i po by sasetka

niedziela 18.06.2017 10:11, Werra395

Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak potrzebujecie cos na motywacje, poszukajcie sobie w gogle; odchudzanie przed i po by sasetka

piątek 11.08.2017 01:14, JerryKip clifton springs health center buy ionamin diet pills uk sprained ankle when to see a doctor

Napisz komentarz