blog MariiGerity
czwartek, 15 styczeń 2009 - 14:15, napisałam w temacie Medytacja
1 komentarz.

Wprowadzenie do medytacji wglądu cz.III

Introduction to Insight Meditation
Amaravati Buddhist Centre, 1998

Dalsze sugestie

Tradycją jest, że ludzie, którzy angażują się w praktykę duchową, przykładają wielką wagę do odpowiedniego zachowania.

Osobiste zachowanie

Gdy nasz wgląd się pogłębia, widzimy jaśniej rezultaty naszych działań: pokój, do którego przyczynia się dobra intencja, szczerość i jasność umysłu oraz kłopoty, które stwarza pomieszanie i niedbałość. To jest ta wielka wrażliwość obserwująca w szczególności cierpienie, które powodujemy u siebie i u innych, która często inspiruje w nas chęć, aby żyć mądrzej. Dla prawdziwego pokoju umysłu niezbędne jest, aby formalna medytacja była połączona z zobowiązaniem do odpowiedzialności oraz z dbałością o siebie i o innych.

W rzeczywistości nie ma nic tajemniczego w ścieżce wglądu. W słowach Buddy droga jest prosta: Postępuj właściwie, powstrzymuj się od postępowania niewłaściwie i oczyszczaj umysł. Długo przestrzeganą tradycją jest, że ludzie, którzy angażują się w praktykę duchową, przykładają wielką wagę do odpowiedniego zachowania. Wielu medytujących przyjmuje praktyczne śluby moralne - takie jak powstrzymanie się od wyrządzania krzywdy żyjącym istotom, od kradzieży, od nierozważnej aktywności seksualnej, od używania środków odurzających (alkohol i narkotyki) oraz od plotkowania i innych niewdzięcznych zwyczajów używania mowy - aby pomóc swojej własnej czystości wewnętrznej i być może łagodnie zachęcić do tego innych.

Towarzystwo i rutyna

Regularne medytowanie z kilkoma przyjaciółmi może być wielkim wsparciem dla stałości praktyki i rozwijania mądrości. Samotnie medytujący statecznie mierzy się ze słabnącą wolą, gdy jest coś innego do zrobienia, co wydaje się ważniejsze (lub bardziej interesujące) niż obserwowanie oddechu. Regularna grupowa medytacja przez z góry uzgodniony czas utrzymuje uczestników w praktyce niezależnie od zmienności ich nastrojów. (Badanie tych zmian skłonności rodzi ważny wgląd, ale sami możemy mieć trudność w wytrwaniu z nimi.) Możesz zauważyć, że jak twój wysiłek przynosi tobie korzyść, tak samo pomaga innym wytrwać w praktyce.

Uwagi odnośnie postawy

Idealna jest wyprostowana, czujna postawa. Opadanie tylko wzmaga napięcie nóg i niewygodę pleców. Ważne jest, aby zachowywać postawę z mądrościa, a nie z nieczułą siłą woli. Postawa będzie się z czasem udoskonalać, a ty musisz pracować z ciałem, a nie używać siły przeciw niemu.

Kontroluj swoją postawę:

 • Biodra pochylają się do tyłu? To może spowodować upadek.
 • Plecy powinny zachowywać swoje naturalne, niewymuszone wygięcie tak, aby brzuch był wysunięty i "otwarty".
 • Wyobraź sobie, że ktoś delikatnie pcha cię między łopatkami, podczas gdy ty utrzymujesz mięśnie rozluźnione. To ci da wyobrażenie, czy nieświadomie się garbisz (wskutek czego klatka piersiowa się zapada).
 • Zauważ i łagodnie rozluźnij jakiekolwiek napięcie w obszarze karku i ramion.

Jeśli twoja postawa daje uczucie napiętości lub niestabilności:

 • Pozwól kręgosłupowi wyprostować się przez wyobrażenie sobie czubka głowy jakby podtrzymywanego z góry. To także sprawi, że podbródek zostanie nieznacznie przyciągnięty.
 • Utrzymuj ramiona rozluźnione i opierające się o brzuch. Jeśli są wysunięte do przodu, to odbiera ci równowagę.
 • Użyj małej twardej poduszki podłożonej z tyłu pośladków, aby wesprzeć ułożenie bioder pod odpowiednim kątem.

Odnośnie nóg:

 • Wykonuj kilka ćwiczeń rozciągających (jak dotykanie palców stóp podczas siedzenia z odwiedzionymi nogami).
 • Jeśli odczuwasz wiele bólu podczas siedzenia, zmień postawę, usiądź na taborecie lub krześle albo wstań na chwilę.
 • Jeśli zwykle siedzisz na podłodze (albo pragniesz tak siedzieć), eksperymentuj z poduszkami różnych rozmiarów i twardości lub spróbuj użyć specjalnych ławeczek do medytacji, które są dostępne.

Odnośnie senności:

 • Próbuj medytować z otwartymi oczami.
 • "Zamiataj" swoją uwagą systematycznie wzdłuż ciała.
 • Skup się raczej na całym ciele lub na doznaniach fizycznych, a nie na subtelnym przedmiocie jak oddech.
 • Wstań i pospaceruj świadomie przez chwilę na świeżym powietrzu.

Odnośnie napięcia lub bólu głowy:

 • Może zbyt mocno się starasz - to nie jest nic niezwykłego - więc rozluźnij swoją koncentrację. Na przykład przenieś swoją uwagę do doznania oddechu w obszarze brzucha.
 • Wytwórz energię dobrego życzenia (zobacz dział o "Kultywowaniu serca") i skieruj ją na obszar napięcia.
 • Wyobrażenie sobie światła i rozszerzanie go na ciało może być pomocne w ulżeniu bólom i napięciom. Spróbuj skupić światło życzliwości na kłopotliwym obszarze.
Uwagi:

Oryginalny tytuł: Introduction to Insight Meditation, 1998
Źródło: Amaravati Buddhist Centre
Tekst zamieszczony dzięki uprzejmości i za zgodą tłumacza: Anatta

Komentarze:

niedziela 07.01.2018 14:15, GoldenTabs

X1FFaL https://goldentabs.com/

Napisz komentarz