blog MariiGerity
środa, 08 kwiecień 2009 - 13:28, napisałam w temacie Stres
Skomentujesz jako pierwsza?

Przyjrzyj się swojej frustracji

Frustracja pod mikroskopem - ćwiczenie

Przypomnij sobie jakąś sytuacje, kiedy dopadła Cię frustracja. Być może napotkałaś trudności w realizacji jakiegoś zadania, albo w ogóle nie wiedziałaś jak się za nie zabrać? Przywołaj tą sytuację najpełniej jak potrafisz i opisz ją zgodnie z następującymi punktami:

 • kontekst:
  zadanie: Co miałaś do zrobienia? Czy miałaś plan działań - jeśli tak, to na ile dawał Ci on oparcie i pewność, że wiesz co robić "krok po kroku"?
  otoczenie: Gdzie wówczas byłaś? Czy coś w otoczeniu wpływało na Ciebie demobilizująco, utrudniało Ci skupienie? A może brakowało w nim czegoś istotnego, co ułatwiłoby Ci wykonanie tego zadania?
  czas: Czy to był dogodny czas na realizację celu? Czy miałaś wystarczająco dużo czasu, aby wykonać działania prowadzące do celu?
  ludzie: Czy działania jakiejś osoby utrudniały Ci realizację celu? A może ktoś, kto miał pomagać Ci w wykonaniu zadania - nawali?
 • przeszkody:
  Na jakim dokładnie etapie pojawiły się przeszkody w realizacji celu (jeszcze przed podjęciem działania czy już w trakcie jego wykonywania)?
  Jakie przeszkody utrudniły Ci realizację celu? Czy to były przeszkody zewnętrzne czy wewnętrzne? Jaki miałaś wpływ na wyeliminowanie tych przeszkód?

Po wykonaniu tej części ćwiczenia będziesz miała jasność jakie przeszkody w realizacji zadania wywołały Twoją frustrację.

 • emocje:
  Jakie emocje wywołało w tobie pojawienie się przeszkód utrudniających/uniemożliwiających realizację celu? Jak te emocje wpłynęły na Twoja sprawność działania?
 • myśli:
  Jakie myśli wywołało pojawienie się przeszkód utrudniających lub uniemożliwiających realizację celu? Jak te myśli wpłynęły na Twoja sprawność działania?
 • reakcje ciała:
  Jakie odczucia z ciała wywołało pojawienie się przeszkód utrudniających/uniemożliwiających realizację Twojego celu? Jak te odczucia z ciała wpłynęły na Twoja sprawność działania?

Po wykonaniu tej części ćwiczenia będziesz miała jasność jak objawiała się w tej sytuacji Twoja frustracja na poziomie emocji, myśli i reakcji ciała i jak te objawy wpłynęły na efektywność Twoich działań.

A teraz "zaprogramuj się" na przyszłość:

 • spreparuj jakieś zdanie, które możesz powiedzieć do siebie gdyby podobne przeszkody w realizacji zadania wystąpiły ponownie – takie, które przekierowuje Twoją uwagę precyzyjnie na to, CO MOŻESZ ZROBIĆ w tej sytuacji i JAKIE DZIAŁANIA ZARADCZE możesz podjąć
 • przygotuj sobie zestaw narzędzi - reakcji, działań, metod, plan, ... które pomogą Ci poradzić sobie z identycznymi lub podobnymi przeszkodami w przyszłości.

Na koniec usiądź na chwilę w skupieniu i zbadaj, co teraz dzieje się w Tobie? Czy masz poczucie, że lepiej poradzisz sobie w podobnej sytuacji w przyszłości? Co myślisz o swoich umiejętnościach stawienia czoła frustracji? Co warto zrobić w tym obszarze?

Tagi tego wpisu:

frustracja

Komentarze:

Napisz komentarz