blog MariiGerity
piątek, 17 paĹşdziernik 2008 - 05:37, napisałam w temacie Motywacja
1 komentarz.

Wyznaczanie kierunku motywacji

Tendencja DO i tendencja OD

Co bardziej Cię motywuje: marchewka czy bat?

Naszemu myśleniu zazwyczaj towarzyszą wewnętrzne obrazy, bardziej lub mniej subtelne uczucia, a czasami również dźwięki (np. wspomnienia przebytych rozmów). Jest to tak oczywiste, że na co dzień nie zwracamy na to uwagi. Podobnie, tylko czasami łapiemy się na tym, że wciąż oddychamy. Umysł jest zajęty tyloma sprawami, że te, które troszczą się same o siebie, usuwane są na dalszy plan.
I tak, jak oddychanie, świat naszych doznań towarzyszących myśleniu staje się tłem dla wewnętrznego dialogu, który w tej chwili zaprząta naszą głowę. Jednak określenie sposobu, w jaki ten świat jest konstruowany, ma spore znaczenie!

Czy zdarzyło Ci się kiedyś tak, że tym, co zmobilizowało Cię do ruszenia się było nie to, co fajnego mogło Cię spotkać, ale to, co złego mogło się wydarzyć, gdybyś się nie ruszyła?
Tak? A co wtedy sobie myślałaś i wyobrażałaś?

Tego, co sobie wówczas myślałaś, to na pewno nie wiem. Ale mam pewne przypuszczenia co do Twoich wyobrażeń. Wydaje mi się, że przedstawiały przede wszystkim negatywne wizje dalszej bezczynności. I to właśnie one zmobilizowały Cię do działania!

Tak więc nie jest takie oczywiste, że zawsze i w każdej sytuacji RÓŻOWE WIZJE pchają nas DO tego, żeby "było dobrze". Czasami właśnie kierunek naszego myślenia i motywacji jest inny. Głowimy się, jak by tu zrobić, żeby "nie było źle". CZARNE WIZJE starają się odciągnąć nas OD doświadczenia stanu negatywnego.

A jaki jest Twój dominujący kierunek motywacji? Jakiego koloru wizje najczęściej mobilizują Cię do działania?

Za chwilę będziesz mogła to sprawdzić!

Motywacja DO czy motywacja OD?

Ćwiczenie, które "ma móc pomóc" określić Twój kierunek motywacji.

Przygotuj cztery kartki i cztery kolorowe długopisy lub pisaki. Następnie na każdej z kartek napisz jeden z poniższych nagłówków:

  • Co mam i chcę to mieć?
  • Co mam i nie chcę tego mieć?
  • Czego nie mam, a chcę to mieć?
  • Czego nie mam i nie chcę tego mieć?

Teraz rozsiądź się wygodnie i udziel wyczerpującej odpowiedzi na powyższe pytania. Pamiętaj, aby na każdej z kartek pisać tym kolorem długopisu, którego użyłaś w nagłówku. Spisuj wszystko, co przychodzi Ci do głowy. Niech ujawnią się wszystkie - i te płytko i te głęboko schowane - pragnienia i niechęci.

A kiedy napisałaś już wszystko, co miałaś do napisania - rozłóż kartki przed sobą. Która z nich najbardziej przyciąga Twoją uwagę? Punkty na której z nich wydają Ci się ważniejsze i pilniejsze do załatwienia? Prawdopodobnie ta właśnie kartka zawiera odpowiedź, jaki jest Twój dominujący kierunek motywacji.

  • Motywacja DO
    Jeśli wybrałaś kartkę z nagłówkiem: Co mam i chcę to mieć? lub Czego nie mam, a chcę to mieć?, to najprawdopodobniej tym, co mobilizuje Cię do działania jest wizja i oczekiwanie nagrody. Twoja motywacja ma kierunek DO. Dążysz do realizacji celów, urzeczywistnienia marzeń, dobrobytu, ...
  • Motywacja OD
    Kiedy wybrałaś kartkę z nagłówkiem: Co mam i nie chcę tego mieć? lub Czego nie mam, a chcę to mieć?, to najprawdopodobniej Twoja motywacja przyjmuje kierunek OD. Co najczęściej mobilizuje Cię do działania? Wizja katastrofy, totalnej porażki, która niechybnie nastąpi kiedy się za coś nie weźmiesz, oczywiście na ostatnią chwilę.

Jak każde ćwiczenie, to również nie jest doskonałe i może okazać się, że wyszły Ci kompletne bzdury ;).

A bywa również tak, że kierunek motywacji jest zmienny! I czasami będziesz doświadczała motywacji DO, a czasami OD.

Może więc jednak "coś w tym jest"? A o tym, jak to "coś" wykorzystać napiszę w następnym ćwiczeniu, niebawem.

Tagi tego wpisu:

motywacja kierunek motywacji

Komentarze:

wtorek 30.06.2015 16:54, BelllaT

Od jutra zaczynam odchudzanie, kto sie odchudza ze mna? Nie bedzie latwo ale trzeba sie wziac za siebie. Mam juz dobry sposob na odchudzanie, wszyscy ktorzy sa chetni proponuje zaczac od wipisania w google - xxally radzi jak szybko schudnac

Napisz komentarz