blog MariiGerity
środa, 22 paĹşdziernik 2008 - 15:14, napisałam w temacie Polecam
Skomentujesz jako pierwsza?

Maxie C. Maultsby, Racjonalna Terapia Zachowania

Racjonalna Terapia Zachowania

Podręcznik terapii poznawczo-behawioralnej.

Chcesz samodzielnie zgłębić tajniki RTZ?
Polecam nowe wydanie książki: Racjonalna Terapia Zachowania Podręcznik terapii poznawczo-behawioralnej, napisanej przez Maxie C. Maultsby'ego, twórcę metody.

Dla kogo jest ta książka?
Na to pytanie odpowiedzi udziela sam autor!

Książka ta została napisana dla praktyków i adeptów, którzy pragną zawodowo pomagać innym, a kierują się następującymi trzema osobistymi celami:
1. Chcą szybko, bezpiecznie i bez stosowania leków pomagać ludziom, odczuwającym ból emocjonalny.
2. Chcą, żeby osoby, którym pomagają, lepiej niż dotychczas umiały skutecznie radzić sobie w życiu z przyszłymi problemami.
3. Chcą stosować techniki psychoterapii i doradztwa, które także pomagają ludziom w ich codziennym życiu i w zapobieganiu przyszłym problemom.

Tak Maxie C. Maultsby przedstawia najważniejsze cechy tej terapii:
RTZ jest idealną terapią poznawczo-behawioralną (cognitive behavior therapy), ponieważ posiada każdą z sześciu cech określających wszystkie idealne psychoterapie. RTZ jest: (1) wszechstronna i pełna, (2) krótkoterminowa, (3) ponadkulturowa, (4) bezlekowa, (5) wywołuje długotrwałe rezultaty, (6) pojęcia behawioralne oraz techniki emocjonalnej samopomocy używane w RTZ umożliwiają szkołom powszechnym i społecznościom lokalnym zaoferować zainteresowanym osobom efektywne, profilaktyczne, a przy tym tanie masowe programy zdrowia psychicznego.

Słowa ze wstępu do pierwszego wydania książki, napisane przez prof. dr hab. Jerzego Siutę (kierownika Zakładu Psychologii Behawioralnej IP UJ)

Doktor Maxie C. Maultsby jr. jest profesorem psychiatrii i dziekanem Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu Howarda w Waszyngtonie. W książce Racjonalna Terapia Zachowania przekonująco i atrakcyjnie przedstawia teorię i praktykę własnego podejścia psychoterapeutycznego. Wykorzystując wiele najistotniejszych osiągnięć współczesnej psychologii i neurofizjologii, proponuje logiczny i łatwy do opanowania system psychoterapii, który niewątpliwie pomoże lekarzom, psychologom, pielęgniarkom, pracownikom społecznym i wielu innym profesjonalistom w ich pracy zawodowej.

Opinia dra medycyny Arnolda M. Ludwiga, zamieszczoną w pierwszym wydaniu amerykańskim:

Ta książka jest kamieniem milowym psychoterapii.

Tłumacz, dr Mariusz Wirga, wykładowca Western University w Pomonie, Kalifornia

Do Racjonalnej Terapii Zachowania (RTZ) wprowadził mnie w 1990 roku doktor O. Carl Simonton, onkolog radioterapeuta, pionier stosowania psychoterapii jako uzupełnienia konwencjonalnego leczenia chorych na nowotwory złośliwe. Dr Simonton stwierdził, że wkład profesora Maxie Maultsby'ego w skuteczną pomoc chorym onkologicznie i ich rodzinom był najważniejszą zmianą w Programie Simontona od początku jego powstania w 1971 roku. Widząc, jak świetne jest to narzędzie i jak wielu ludzi mogłoby z niego skorzystać, w końcu udało mi się sprowadzić profesora Maxie C. Maultsby'ego do Polski w kwietniu 1992. Przeprowadził on wówczas warsztaty RTZ, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem tego modelu terapii poznawczo- behawioralnej.

Kilka zdań od Dominika Księskiego z Wydawnictwa "Wulkan", polskiego wydawcy książki

Racjonalna Terapia Zachowania. Podręcznik terapii poznawczo-behawioralnej.

Oto, po długim oczekiwaniu, w końcu ukazało się na rynku drugie wydanie epokowego dzieła Maxie C. Maultsby'ego: "Racjonalna Terapia Zachowania". Pierwsze polskie wydanie z 1992 roku rozeszło się błyskawicznie, książki dawno już w księgarniach nie ma i teraz udostępniamy jej nową, poprawioną i znacznie rozszerzoną edycję.

Choć Żnin nie był w roku 1992 centrum polskiej psychoterapii, wydawnictwo nasze wzięło wówczas na siebie ryzyko pierwszego wydania RTZ. Teraz, uznając za zaszczyt zwrócenie się powtórnie do nas, dołożyliśmy wszelkich starań, by nasi czytelnicy polubili tę książkę, aby od niej zaczynali dzień i ją właśnie czytali przed snem, kładąc ją sobie pod poduszkę. Jeszcze w tym roku zamierzamy wydać drugie wydanie "ABC twoich emocji" – ważnej pomocy terapeutycznej, przeznaczonej dla pacjentów.

Drugie wydanie "Racjonalnej Terapii Zachowania" (390 stron, format 17x24 cm) ukazało się na rynku w październiku 2008 roku, a do kupienia jest głównie przez internet pod adresem: www.paluki.tygodnik.pl


Maxie M. Maultsby, Racjonalna Terapia Zachowania. Podręcznik terapii poznawczo-behawioralnej
Wydawnictwo Dominika Księskiego "Wulkan", Żnin 2008

Spis treści:
Do pierwszego wydania polskiego
Do drugiego wydania polskiego
Słowo wstępne do wydania amerykańskiego

 • Część I -> wprowadzenie
  Wprowadzenie
  Rozdział 1 Racjonalna Terapia Zachowania (RTZ)
 • Część II -> neuropsychofizjologiczne podstawy RTZ
  Rozdział 2 Ludzki mózg i samokontrola
  Rozdział 3 Jedna głowa, ale dwa mózgi
  Rozdział 4 Racjonalna poznawczo-behawioralna teoria uczenia się
 • Część III -> strategie i techniki RTZ
  Rozdział 5 Sesja wprowadzająca w RTZ
  Rozdział 6 Grupowanie behawioralne w RTZ
  Rozdział 7 Jak rozpocząć RTZ
  Rozdział 8 Z nieprawdopodobnego do „tu i teraz”
  Rozdział 9 Interakcje terapeutyczne w RTZ
  Rozdział 10 Pozostała część terapii Pani Morrsey
  Rozdział 11 Racjonalne myślenie jako idealny środek uspokajający
  Rozdział 12 Pomaganie pacjentom w odkrywaniu tego, co jest dla nich racjonalne
 • Część IV -> więcej teorii i technik terapeutycznej samopomocy
  Rozdział 13 Dysonans poznawczo-emocjonalny
  Rozdział 14 Pisemna Racjonalna Samoanaliza (RSA)
  Rozdział 15 Racjonalna Wyobraźnia Emocjonalna (RWE)
 • Część V -> dodatki
  Dodatek A Pomoce pamięciowe
  Dodatek B Racjonalna biblioterapia
  Dodatek C Praca z przekonaniami
  Dodatek D Zdrowa Semantyka
  Dodatek E Grupowa RTZ

Literatura
Indeks

Komentarze:

Napisz komentarz