blog MariiGerity
środa, 25 luty 2009 - 15:05, napisałam w temacie Przekonania
Komentarzy: 2.

Monolog wewnętrzny

Maria Król-Fijewska o monologu wewnętrznym

Fragment książki M. Król-Fijewskiej Stanowczo, łagodnie, bez lęku -> poświęconej asertywności.

M.Król-Fijewska - Stanowczo, łagodnie, bez lęku

Każdego dnia, przez wiele godzin, toczy się wewnętrzna rozmowa człowieka z samym sobą: komentuje w myślach toczące się wydarzenia, zanurza się we wspomnieniach, analizuje problemy, zadaje pytania.

Treść monologu wewnętrznego odzwierciedla sposób, w jaki człowiek traktuje samego siebie.
Może być wyrozumiały albo wymagający; akceptujący albo kwestionujący; pełen zaufania i wiary albo nieufny.

Może koncentrować się na zaletach albo wadach, na klęskach albo sukcesach; może dodawać sobie otuchy albo odbierać nadzieję.

Człowiek jest tak przyzwyczajony do swego monologu wewnętrznego, że często nie zdaje sobie sprawy z jego treści. Możemy jednak bez trudu uświadomić sobie, co mówimy sami do siebie, skupiając uwagę na tej wewnętrznej mowie.

Tworzenie monologu wewnętrznego, to bardzo szczególne zachowanie człowieka wobec samego siebie. Najczęściej zachowujemy się tak, jak nauczyliśmy się i przywykliśmy zachowywać. Ludzie rzadko starają się więc celowo i świadomie wpływać na to, co sami do siebie mówią. Rzadko przychodzi im do głowy, aby poddać kontroli sposób traktowania samego siebie. A można to zrobić. Chociaż treść wewnętrznego monologu zależy w dużej mierze od tego, co człowiek akurat robi, co dzieje się z nim i wokół niego, jednak wiele tekstów się w nim powtarza. Są tam zdania, które pojawiają się od lat w niezmienionej formie. Dotyczą one najczęściej obrazu własnej osoby, a także własnych praw i obowiązków.

Na przykład takie:

 • Jestem piękna, inni ludzie zawsze zwracają na mnie uwagę.
 • Jestem mało błyskotliwy.
 • Jestem słabszy fizycznie od innych.
 • Jestem bardzo zdolny do matematyki.
 • Nie wolno mi przerywać, gdy mówią starsi.
 • Muszę być zawsze uczynny wobec kobiet.
 • Nie wolno mi płakać.
 • Powinienem być zawsze wesoły.
 • Nic nie potrafię zrobić do końca.
 • Potrafię powiedzieć to, co chcę.
 • Będą mnie lekceważyć.
 • Nie powinnam mieć wymagań.
 • Za dużo sobie pozwalam.
 • Nie powinnam odmawiać, gdy ktoś mnie o coś prosi.
 • Nie wolno denerwować innych ludzi.
 • Jestem wartościowym człowiekiem.
 • Zawsze mnie obgadują.
 • Nie powinnam mówić a pieniądzach.
 • Jestem tchórzem.
 • Muszę zawsze zachować twarz.
 • Jestem nudny.
 • Jestem za mało pewny siebie.
 • Mam prawo czegoś nie wiedzieć.
 • Zdanie innych jest ważniejsze od mojego.
 • Moja praca jest mało warta.
 • Jestem do niczego, bo nawet nie potrafię się obronić.
 • Mam prawo mieć własne zdanie.

Te fragmenty monologu wewnętrznego są szczególnie interesujące ze względu na dwie własności.

Po pierwsze: powtarzane sobie wewnętrzne teksty dotyczące własnej osoby, wpływają na zachowanie autora jak samospełniające się przepowiednie. Na przykład osoby, które wierzą, że im się nie uda, mają znacznie większe szanse poniesienia klęski, niż osoby przekonane, że odniosą sukces. Podobnie osoby przekonane o swej nieatrakcyjności towarzyskiej, budzą zwykle mniej zachwytu, niż osoby ufające we własne towarzyskie zalety.

Po drugie: treść tych tekstów w niewielkiej mierze podlega świadomej weryfikacji, ponieważ ludzie rzadko uświadamiają sobie jak często i z jakimi treściami mają kontakt poprzez monolog wewnętrzny.

Na dodatek część z tych tekstów została wprowadzona do świadomości człowieka w okresie, gdy nie miał on jeszcze kontroli nad tym procesem, a więc w dzieciństwie. Znalazły się tam one jako zdania zasłyszane od rodziców, dziadków, ciotek ....

Treść tych tekstów odzwierciedla po prostu obraz dziecka w oczach najbliższego otoczenia. (Jaś jest słabszy fizycznie od innych, może oznaczać jedynie to, że jego dwaj cioteczni bracia są silniejsi.) Z kolei pochodzące z tego okresu zdania dotyczące praw i obowiązków, odzwierciedlają w pewnej mierze narzucone dziecku interesy innych osób. (Na przykład w interesie zajętej matki leży, aby dziecko nie sprawiało jej kłopotów - nie płakało, było zawsze wesołe i zadowolone, nie przerywało jej rozmów z innymi dorosłymi chętnie i szybko spełniało jej polecenia.)

Tak więc ostatecznie - za pośrednictwem własnego monologu wewnętrznego - człowiek podlega silnemu wpływowi treści, nad których doborem nie ma kontroli, i których niejednokrotnie nie jest w ogóle świadomy.

Treści monologu wewnętrznego mogą dodawać człowiekowi mocy, sprzyjać rozwojowi i realizowaniu siebie; mogą też odbierać siły, hamować rozwój i blokować zachowania asertywne.

* * *

Maria Król-Fijewska podkreśla, że teksty monologu wewnętrznego działają jak samospełniająca się przepowiednia. W dużej mierze się z tym zgadzam. Faktycznie, często jest tak, że kiedy krąży nam po głowie np. Zawsze nic mi się nie udaje, jestem do niczego, to prowokujemy rzeczywistość by odzwierciedliła nasze przekonania. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Czasami bywa i tak, że pomimo naszych czarnych myśli sprawy przybierają niespodziewanie pomyślny obrót. A to stwarza dobrą okoliczność dla zakwestionowania treści monologu wewnętrznego - więcej na ten temat możesz przeczytać we wpisie Moc przekonań.

Autorka tekstu trochę straszy pisząc, iż treści monologu wewnętrznego są zakodowane w nas jeszcze od czasów dzieciństwa, nieuświadamiane, pozostające poza naszą kontrolą, hamujące rozwój, utrudniające życie. To fakt, jeśli monolog wewnętrzny zawiera negujące nas i świat treści, lękotwórcze, dołujące, ... - i jeśli kompletnie sobie z nich nie zdajemy sprawy, to jesteśmy w pułapce i tylko sprzyjający bieg zdarzeń może nas z niej wyrwać.
Co więc możemy zrobić? Obserwować siebie. Z uwagą śledzić myśli i tropić przkonania. Każdą wspierającą myśl jeszcze bardziej wzmacniać, a do negującej budować myśl przeciwstawną. Badać, czy nasze przkonania oparte są na faktach. Modyfikować nieaktualne ...
Wiem, że to dosyć żmudny proces - przynajmniej na początku. Z czasem wyzwala poczucie siły, okazuje się, że wiele od nas zależy, że możemy kreować swój wewnętrzny świat. Poczucie sprawstwa jest cenną nagrodą za podjęcie trudu transformacji dialogu wewnętrznego.

Uwagi:

Stanowczo, łagodnie, bez lęku -> warto przeczytać :)

Tagi tego wpisu:

monolog wewnętrzny przekonania

Komentarze:

poniedziałek 23.10.2017 18:06, bez podpisu

I read this piece of writing fully about the difference of

newest and preceding technologies, it's remarkable article.

wtorek 24.10.2017 03:56, Januszek45Wrarl Szukasz mądrego źródła informacji dot. kredytów pozabankowych? Ostatnio kredyt bez bik jest w Polsce wielce powszechny, jednakowoż niestety nie wszystkie oferty pożyczkowe są fair - głównie po to otworzyliśmy ową stronę, aby nareszcie internauci mogli dowiedzieć się, który kredyt bez zaświadczeń jest OK pod każdym względem. Regularnie wrzucamy własne poglądy na temat nowych ofert kredytowych, a więc wystarczy zaglądać na nasz wortal, aby wiedzieć jaki kredyt gotówkowy jest korzystnie oprocentowany, w zupełności pozbawiony ukrytych opłat, etc. kredyt bez bik pozyczka bez zaswiadczen pozyczka gotowkowa Brak stałej pracy, zadłużenie albo beznadziejne zarobki nie są problemem dla planujących pozyskać kredyt gotówkowy - a przynajmniej mówimy tutaj o naszych czytelnikach. Rzeczywistość jest taka, że przedstawiliśmy na tej stronie informacje, które powodują, iż trafienie na kredyt bez zaświadczeń, naturalnie bardzo korzystnie oprocentowany, to żadne utrudnienie. Jednak serwis nie posiada wyłącznie informacyjnego charakteru - także można po prostu załatwić sobie na nim kredyt bez bik. Pewnie chciałbyś wreszcie uzyskać taki kredyt gotówkowy, który spowoduje, że zakupisz sobie chociażby telefon komórkowy albo opłacisz wynajem mieszkania, lecz później nie będziesz miał nawet najmniejszych nieprzyjemności. Cóż, niby od czego jest zatem nasz wortal? No co jak co, lecz dosłownie nikt kto sensownie podejście do lektury treści na stronie nie będzie mieć żadnych wątpliwości odnośnie tego jaki kredyt bez bik, a głównie o kredytach bez zaświadczeń mowa, jest czymś wskazanym. Naturalnie wszystkie z porad zostały tak napisane, że definitywnie każdy pojmie o co chodzi. Przecież kredyt bez zaświadczeń może być przystępny. Pod każdym względem. Przydatne kompendium informacji dla takiego osobnika, który nie wie, który kredyt bez bik przynajmniej na ten moment jest w ścisłej czołówce. Trudno generalnie wybrać kredytodawcę, ale po lekturze prowadzonego przez nas wortalu wreszcie wszystko będzie już jasne. Żywimy wielką nadzieję, że kredyt gotówkowy faktycznie jest czymś na czym świetnie się znamy - spostrzeżenia czytelników to potwierdzają. Chętnie odpowiemy na wszelakie pytania jeśli w rachubę wchodzi kredyt bez zaświadczeń, regularnie aktualizujemy witrynę, a więc wszyscy pożyczkobiorcy powinni być zadowoleni.

Napisz komentarz