blog MariiGerity
czwartek, 30 paĹşdziernik 2008 - 08:05, napisałam w temacie Komunikacja
Skomentujesz jako pierwsza?

O komunikacji

Jak kreować relacje

Przede wszystkim o komunikacji. Bo komunikatem jest zarówno to, "co mówimy" - jak również wszystko to, "co robimy".

Jeśli by tak zastanowić się nad tym: O co najczęściej rozbijają się związki?, to sądzę, że: O kłopoty w komunikacji!
Pisząc "związki" mam na myśli wszelkie relacje, w jakie wchodzimy z rodzicami, partnerem, dzieckiem, znajomymi, przyjaciółmi, sąsiadami, współpracownikami, ... Każda z tych relacji jest kanałem dla przepływu informacji. Angażuje emocjonalnie. Funkcjonuje w sieci naszego życia: wytwarza współzależności i stanowi punkt odniesienia.
Pisząc o komunikacji rozpatruję ją na dwóch umownych płaszczyznach: wewnętrznej i zewnętrznej. Na pierwszej z nich przebiega proces komunikacji z "samą sobą". Wspierają go umiejętności śledzenia i kształtowania wewnętrznego dialogu oraz rejestrowania odczuć z ciała/emocji i nadawania im znaczenia. I właśnie ten nasz wewnętrzny świat ujawniamy w trakcie komunikacji na płaszczyźnie zewnętrznej, międzyludzkiej. A tutaj może czyhać wiele nieporozumień.

W moim odczuciu większość z nich wynika z mało praktycznego oczekiwania, że druga osoba może/ma nadać naszemu komunikatowi takie samo znaczenie, jakie my mu nadaliśmy i może/ma doświadczać go tak samo, jak my go doświadczamy. Może nam się wydawać, że jeśli komuś "naprawdę" na nas zależy, to na pewno uda mu się w pełni nas zrozumieć - oczywiście, przy odrobinie dobrej woli, zaangażowania, wysiłku ...
A dlaczego takie oczekiwanie jest mało praktyczne? Bo są małe szanse, że zostanie spełnione.
Każdy z nas dany komunikat/informację przepuszcza przez siebie - swój wewnętrzny dialog, swoje doświadczenia i skojarzenia, swoje emocje. Tym sposobem przekaz, który faktycznie do nas dociera i wyzwala nasze reakcje, może istotnie różnić się od pierwowzoru. I nie jest to wynik mojej czy Twojej złej woli, tak po prostu funkcjonujemy.

Co nie znaczy, że nie możemy coś zrobić, żeby się dogadać :)!

A co możemy zrobić, żeby usprawnić komunikację?

  • po pierwsze -> Możemy chcieć się dogadać, zamiast przekonywać kogoś do swoich racji.
  • po drugie -> Możemy słuchać siebie i słuchać partnera.
  • po trzecie -> Możemy mówić o swoim sposobie rozumienia tego, co partner do nas powiedział i o emocjach, jakie to w nas budzi.
  • po czwarte -> Możemy odpuścić sobie myślenie, że jest jeden "naprawdę prawdziwy" sposób interpretacji i "jedyne słuszne" wyjście.
  • po piąte -> Co zamiast tego? Możemy szukać perspektywy, która będzie dla nas wspólna i eksperymentować z nią.
  • po szóste -> Możemy również dopuścić myśl, że po prostu nie zgadzamy się w jakiejś kwestii i jest to w porządku.
  • po siódme -> Możemy ...

Teorii i pomysłów, jak usprawnić komunikację i kreować satysfakcjonujące relacje jest wiele. Te z nich, które są mi najbliższe będę prezentowała właśnie w tym dziale bloga psychoLogicznego. Ponieważ każda nasza ekspresja jest komunikatem: słowo, gest, zachowanie, ... - zamieszczę tutaj teksty dotyczące zarówno dialogu wewnętrznego (komunikacja z samą sobą), sposobów prowadzenia rozmowy z innymi ludźmi, jak i tego CO robimy w kontakcie z nimi.
Jak pisze jeden z czołowych badaczy procesu komunikacji:

Nie można nie komunikować. Paul Watzlawick

Komentarze:

Napisz komentarz