blog MariiGerity
wtorek, 02 wrzesień 2008 - 15:22, napisałam w temacie Psychoterapia
Komentarzy: 4.

Racjonalna Terapia Zachowania

Podstawowe założenia RTZ

RTZ poprzez techniki samopomocy uczy jak pomagać samemu sobie, jak radzić sobie z codziennymi kłopotami i stresem, jak samodzielnie stawiać sobie zdrowe cele i je osiągać oraz zapobiegać nawrotowi problemu.

Racjonalna Terapia Zachowania (RTZ) jest poznawczo-behawioralnym modelem samopomocy emocjonalnej, rozwijającym “kompetencję emocjonalną”. Jej twórcą jest psychiatra Maxie C. Maultsby, Jr z Howard University, USA. RTZ jest terapią krótkoterminową, która prowadzi do zmiany nieracjonalnych przekonań, będących źródłem problemów emocjonalnych. Podstawowe założenia RTZ opierają się na następującym stwierdzeniu:

To nie fakty nas denerwują, złoszczą, zasmucają, przerażają, radują - to my sami poprzez nasze przekonania na ich temat denerwujemy się, złościmy, smucimy, boimy, cieszymy.

Racjonalna Terapia Zachowania przyjmuje prosty schemat, który okazuje się być niezwykle skuteczny w radzeniu sobie z własnymi stanami emocjonalnymi i zwiększeniu efektywności działań. W schemacie tym, to nie sytuacja wywołuje nasze stany emocjonalne - sytuacja traktowana jest jako obojętny emocjonalnie fakt, z którym się stykamy. Nasze stany emocjonalne są natomiast efektem interpretacji sytuacji, której dokonujemy poprzez system naszych przekonań. Stąd w danej sytuacji różnym osobom mogą towarzyszyć różne uczucia - jedna może doświadczać spokoju i pewności siebie, a inna lęku. Różnica ta będzie wynikała z odmiennej oceny sytuacji oraz innych przekonań, jakie osoby te mają na swój temat (swoich kompetencji i możliwości).

Racjonalna SamoAnaliza

Aby lepiej radzić sobie z emocjami i skuteczniej działać warto przyjrzeć się wewnętrznemu dialogowi, który sami ze sobą prowadzimy.

RTZ uczy, jak poprzez uświadamianie i zmianę swoich przekonań możesz wpływać na swoje emocje i redukować problemy emocjonalne.

Przekonania to zdania twierdzące. Są zawsze prawdziwe w świecie osoby, która je wypowiada. Piotr Pilipczuk

Przydatnym narzędziem dla identyfikacji i zmiany przekonań jest jedna z technik RTZ - Racjonalna SamoAnaliza (RSA).
Umiejętnie przeprowadzona może stać się skuteczną metodą samopomocy i samorozwoju. Pomaga kształtować tzw. zdrowe myślenie. Zdrowe, czyli jakie?

  • Oparte na faktach.
  • Chroniące nasze zdrowie i życie.
  • Wspierające w osiąganiu celów.
  • Pomagające unikać konfliktów i rozwiązywać je.
  • Pozwalające czuć się tak, jak chcesz.

Racjonalna Terapia Zachowania

Podręcznik terapii poznawczo-behawioralnej

A jeśli chcesz samodzielnie poznać założenia i techniki RTZ, polecam książkę Maxie C. Maultsby'ego: Racjonalna Terapia Zachowania. Podręcznik terapii poznawczo-behawioralnej. Jest to świetna pozycja, w której sam twórca metody przejrzyście przedstawia jej tajniki.

Komentarze:

czwartek 06.10.2016 10:41, Mandarynka79

Jakze bliskie jest to podejscie buddyjskiej zasadzie 'pustosci zjawisk'. Spodobala mi sie ta metoda, na pewno bede chciala sie dowiedziec wiecej na ten temat. Dzieki za wpis. Pozdrawiam!

czwartek 06.10.2016 10:41, Mandarynka79

Jakze bliskie jest to podejscie buddyjskiej zasadzie 'pustosci zjawisk'. Spodobala mi sie ta metoda, na pewno bede chciala sie dowiedziec wiecej na ten temat. Dzieki za wpis. Pozdrawiam!

czwartek 30.03.2017 13:28, Camel

Nawet nie sądziłem że coś takiego istnieje!

czwartek 09.11.2017 11:02, bez podpisu

I think your page needs some fresh articles. Writing manually takes

a lot of time, but there is tool for this time consuming task,

search for; Boorfe's tips unlimited content

Napisz komentarz