blog MariiGerity
środa, 08 kwiecień 2009 - 13:18, napisałam w temacie Stres
Skomentujesz jako pierwsza?

Zidentyfikuj swój stres

Stres na celowniku - ćwiczenie

Przypomnij sobie kilka sytuacji, kiedy byłeś ewidentnie zestresowany. Wybierz jedną z nich - tą, w której poziom doświadczanego stresu był jeszcze "do zniesienia". Przywołaj ją najpełniej jak możesz i opisz zgodnie z następującymi punktami:

  • fakty - gdzie wówczas byłeś (otoczenie), co robiłeś (wykonywane czynności), co wywołało Twój stres (stresory)?

Po wykonaniu tej części ćwiczenia będziesz miał jasność jakie czynniki "zewnętrzne" wywołały Twój stres.

  • emocje - jakie uczucia wywołało w Tobie pojawienie się stresorów?
  • myśli - co działo się z Twoimi myślami , jaki był tok Twojego myślenia?
  • doznania cielesne - jakie odczucia z ciała towarzyszyły Ci w tej sytuacji, po czym dokładnie wiedziałeś, że to właśnie jest stres?

Po wykonaniu tej części ćwiczenia będziesz miał jasność jak objawiała się w tej sytuacji Twój stres na poziomie emocji, myśli i reakcji ciała.

  • jakie działania podjąłeś - jak poradziłeś sobie lub próbowałeś sobie poradzić ze stresem i z całą tą sytuacją?

Po wykonaniu tej części ćwiczenia będziesz miał jasność w jaki sposób objawy stresu wpłynęły na efektywność Twoich działań.

A teraz zadaj sobie pytanie: jakie efektywniejsze działania - patrząc na to teraz „na trzeźwo” - mógłbyś podjąć w opisanej sytuacji?

A teraz "zaprogramuj się" na przyszłość:

  • spreparuj jakieś zdanie, które możesz powiedzieć do siebie gdyby podobne stresory wystąpiły ponownie - takie, które przekierowuje Twoją uwagę precyzyjnie na to, CO MOŻESZ ZROBIĆ w tej sytuacji i JAKIE DZIAŁANIA ZARADCZE możesz podjąć
  • przygotuj sobie zestaw narzędzi - reakcji, działań, metod, plan, ... które pomogą Ci poradzić sobie z identyczną lub podobną sytuacja, gdyby znowu pojawiła się w przyszłości.

Na koniec usiądź na chwilę w skupieniu i zbadaj, co teraz dzieje się w Tobie? Czy masz poczucie, że jeszcze lepiej poradzisz sobie w podobnej sytuacji w przyszłości? Co myślisz o swoich umiejętnościach stawienia czoła stresowi? Co warto zrobić w tym obszarze?

Tagi tego wpisu:

stres

Komentarze:

Napisz komentarz