blog MariiGerity
czwartek, 05 marzec 2009 - 07:55, napisałam w temacie Emocje
Komentarzy: 2.

Świadomość ciała, myśli, uczuć

Chcesz dobrze czuć się sama ze sobą?

Chcesz umieć radzić sobie z przykrymi myślami i emocjami?
Mieć poczucie, że sobą kierujesz?

Dla osiągnięcia powyższych celów niezmiernie ważne jest, by w danym momencie być świadomym zarówno swojego ciała, jak i pojawiających się myśli oraz uczuć, które im towarzyszą. Myśli, uczucia, doznania docierające za pomocą zmysłów informują o tym, co właśnie się dzieje i jakie to ma dla Ciebie znaczenie.
Często jest tak, że w danym momencie koncentrujesz się tylko na jednej z tych sfer:
Kiedy czujesz dyskomfort w ciele, skupiasz uwagę właśnie na nim. Kiedy wkręcisz się w rozmyślania na dany temat, to wszystko inne przestaje istnieć. A kiedy ogarniają Cię silne emocje świat myśli i doznań cielesnych schodzi na dalszy plan ...
W ten sposób uwagą obejmujesz mały fragment swojej rzeczywistości - ten, z którym masz kontakt przez aktywny w danej chwili kanał np. za pomocą myśli. W takiej sytuacji tracisz dostęp do informacji płynących z innych kanałów. Twój ogląd sytuacji jest niepełny, a treści docierające tylko jednym kanałem łatwo mogą "uwięzić" Cię. Myślę o sytuacji, kiedy nie możesz oderwać się od myśli na dany temat, uwolnić od przykrych emocji, ... Masz wrażenie, jakbyś była złapana w pułapkę przez swój wewnętrzny świat.

Poszerzenie pola świadomości powoduje, że w danym momencie odczytujesz informacje docierające do wieloma kanałami. To daje Ci szerszy ogląd sytuacji, pozwala zasiąść w centrum dowodzenia i z tej pozycji zarządzać sobą.
Jest wiele sposobów na rozwijanie umiejętności samoobserwacji, co powoduje wzrost świadomości swoich myśli, uczuć, doznań cielesnych. Np. poniższe ćwiczenie zaczerpnięte z książki: Maya Phillips Doskonałość emocjonalna - które nieco zmodyfikowałam na użytek Internetu.

***

Najpierw wykonaj następujące ćwiczenie oddechowe:

 • Stań z lekko rozstawionymi stopami. Pamiętaj, by ustawić je równolegle. Rozluźnij kolana.
  Weź głęboki wdech, wypełnij płuca powietrzem.
  Zrób energiczny wydech.
  Powtórz ćwiczenie trzy razy.
 • Stań w tej samej pozycji.
  Unosząc prawe ramię, weź głęboki wdech.
  Policz do 4.
  Przy wydechu opuść luźno ramię.
  Powtórz to samo z lewą ręką.
  Trzykrotnie powtórz całość.
 • Licz i oddychaj.
  Usiądź wygodnie. Zamknij oczy i powoli licz do 4.
  Wdech, l, 2, 3, 4, spokojny wydech, l, 2, 3,4.
  Głęboki wdech, l, 2, 3, 4, wydech, l, 2, 3, 4.
  Wdech, 2, 3, 4, wydech, 2, 3, 4.
  Wdech, 2, 3, 4, wydech, 2, 3, 4.
  Wdech, 2, 3, 4, wydech, 2, 3, 4.
  Wdech, wydech.
  Weź wdech (policz: 2, 3, 4) i wydech (policz: 2, 3, 4).
  I jeszcze raz (policz do 7).

To ćwiczenie pomaga złagodzić stres. Gdy zrelaksujesz się i ustąpi napięcie, zauważysz, że krew łatwiej dopływa do mięśni. Najczęstszymi objawami są: odczucie ciepła, zimna lub mrowienie w niektórych częściach ciała. To oznacza, że twoja praca przynosi rezultaty.

A teraz rozwijaj umiejętności koncentracji na oddechu czytając poniższy tekst.

Zwróć uwagę, że przy każdym wydechu napięcie ustępuje. Skoncentruj się na wdechu i wydechu. Oddychaj w tempie, jakie najbardziej Ci odpowiada. Siedź wygodnie (policz do 4), obserwuj oddech (policz do 8), pozwól, by ożywiał i relaksował Twoje ciało. Aby poczuć przypływ sił i energii, potrzebny Ci tylko oddech i bicie serca. Doskonale (policz do 4), oddech i bicie serca. Zapamiętaj uczucie, jakie temu towarzyszy. Jak bardzo możesz rozluźnić swoje ciało? Oddychaj dalej, a dowiesz się (przerwij na 30 sekund). Jeśli poczujesz, że musisz się zrelaksować, zrób to co teraz, usiądź i obserwuj samą siebie. Zwróć uwagę na to, co w tym momencie czujesz (przerwij na 15 sekund). Doskonale Ci idzie. Pamiętaj, że wszystkie Twoje odczucia są dobre i na miejscu. To, czego w tej chwili doświadczasz, jest właściwe, ale następnym razem, gdy postanowisz się odprężyć, możesz poczuć coś zupełnie innego. A teraz weź głęboki wdech, zrób mocny wydech. Przerwij. Świetnie. I jeszcze raz, głęboki wdech, mocny wydech. Dobrze. Wdech, mocny wydech. Wdech. Wyciągnij ręce. Otwórz oczy i zrób wydech. I jak się czujesz?

Teraz weź do ręki jakiś przedmiot i trzymając go w dłoniach przeczytaj poniższy tekst:

Patrząc na ten tekst i koncentrując się na tych wyrazach, stwierdzisz, że czytając możesz się dużo o sobie dowiedzieć. Rozpoznajesz słowa, jakie tworzą ten tekst, w dłoniach ważysz przedmiot. Jakie masz wrażenia, trzymając go w rękach? Gdzie wyczuwasz największy nacisk, gdy czytasz tekst? W lewej dłoni, a może w prawej? Czy twoje palce wyczuwają wagę przedmiotu? Zauważ, w jaki sposób trzymasz w dłoniach ten przedmiot, dokonujesz tym samym pewnej oceny za pomocą dłoni i palców. Czy możesz znaleźć wygodniejszy sposób trzymania go w rękach, a może ten jest najlepszy?

Przez całe życie stawiamy sobie pytania. Czytając ten tekst, zadasz ich sobie bardzo wiele i znajdziesz na nie odpowiedzi. Ciekawe, czego dowiesz się przed końcem tego tekstu? Czy zastanawiasz się, czego możesz się dowiedzieć, przebiegając wzrokiem ten tekst? Przypomnij sobie ćwiczenie oddechowe z liczeniem do czterech. Co dzieje się z klatką piersiową podczas tego ćwiczenia? Jaki rodzaj oddechu praktykowałeś, czytając ten tekst? W jaki sposób oddychasz teraz? Czy nie wydaje ci się interesujące, że aby odtworzyć pewne doświadczenia, wystarczy je sobie dokładnie przypomnieć? Odtwórz w pamięci ćwiczenie oddechowe, niech w tym czasie twój wzrok koncentruje się na tych słowach, a na swój własny sposób odkryjesz, że to, czego już doświadczyłaś poprzednio, może być jeszcze lepsze. Wiesz, że możesz teraz obserwować tempo, w jakim oddychasz. Co zauważasz, gdy stajesz się coraz bardziej świadoma swego oddechu? Natężając uwagę, zauważysz coś, czego do tej pory nie dostrzegałaś. Zastanawiam się, co to może być.

Czy zauważyłaś, że Twoje myśli mogą być w kilku różnych miejscach równocześnie? Jak to jest, że podczas gdy siedzisz i czytasz, zastanawiając się, czego możesz się dowiedzieć, w Twoim umyśle rodzi się przyjemna myśl. W jaki sposób odkrywasz pojawienie się myśli?

Czy jest ona wyobrażeniem? Czy możesz ją wyrazić w jakiś inny sposób? Czy nie wydaje ci się, że Twoje myśli przepływają z jednego miejsca w drugie? Czy zauważyłaś, że każda myśl rodzi pewne wyobrażenie, uczucie, dźwięk, coś dla Ciebie wyjątkowego? Wiesz, że czasami myśl bywa wspomnieniem. Czy nie sądzisz, że niektóre wspomnienia są bardzo przyjemne? Czy możesz przywołać teraz jakieś miłe wspomnienie? Czy to wspomnienie poprawia Twoje samopoczucie, gdy czytasz? Szukając odpowiedzi, Twój umysł przywołuje to wspomnienie.

Nie wiem, co dostrzegasz w swoim umyśle, ale uświadomiłaś sobie, że w tym samym czasie możesz czytać ten tekst i przebywać w świecie własnych wyobrażeń i dźwięków. Przebiegając wzrokiem litery, jakie masz przed sobą, i wspominając, możesz na swój własny sposób przywołać pewne myśli, zanurzyć się w źródle wspomnień i doświadczeń, we własnym umyśle. Umysł to potężna siła. Dzięki niemu właśnie teraz, gdy czytasz, możesz przywołać wszystkie potrzebne Ci informacje. Odnajdując przyjemne wspomnienia, Twój umysł potrafi wykluczyć te informacje, które nie są Ci teraz potrzebne.

Czytanie nie wymaga żadnego wysiłku, a potem, gdy zechcesz sobie przypomnieć więcej informacji, będziesz zaskoczona łatwością, z jaką Ci to przyjdzie. Ciekawe, w jaki sposób Twój umysł jest w stanie tego dokonać?

Wiesz już tak dużo, ale możesz dowiedzieć się jeszcze więcej. Co chciałabyś jeszcze wiedzieć? W jaki sposób dowiesz się, że już to wiesz? Niekiedy wydaje się, że czas kurczy się lub rozciąga. Gdy dobrze się bawisz, czas szybko biegnie, nie marnujesz go. Posłuchaj teraz swojego oddechu. Zauważ, w jaki sposób Twoja klatka piersiowa wznosi się i opada, gdy wdychasz i wydychasz powietrze. Wiem, że teraz nastąpiły pewne zmiany. Nie mam pewności, jakie zmiany zauważysz, ale jestem przekonana, że uświadomiłaś sobie, iż między innymi zmienił się poziom twojego zrelaksowania. Prawdopodobnie zaczęłaś się zastanawiać, w jaki sposób czytanie tego tekstu jest w stanie poszerzyć Twoją zdolność do poszerzania świadomości.

Tylko Ty możesz się tego dowiedzieć. Kiedy zatem będziesz rozwijała umiejętność obserwacji i docenisz zachodzące zmiany, zaskoczy Cię fakt, że istnieje tak wiele różnych sposobów, by się o tym przekonać. Twój oddech staje się głębszy, a wraz z nim do twojej świadomości przedostaje się wiedza o tym, że na swój sposób możesz osiągnąć wiele korzyści.

Ćwiczenie dobiega końca. A teraz skoncentruj się na tekście. Wsłuchaj się w to, co czytasz; słowa stają się wyraźniejsze, bardziej zrozumiałe. Uświadom sobie swoją tu obecność. Jesteś teraz bardziej świadoma swego ciała. Czy czujesz swoje stopy oparte o podłogę? Gdy skończysz czytać to zdanie, będziesz całkowicie obudzona. Skoncentruj się na chwili obecnej. Czy jesteś gotowa, by wstać, wyprostować się i chodzić?

Uwagi:

Ćwiczenie zaczerpnęłam z książki: Maya Phillips Doskonałość emocjonalna
i nieco zmodyfikowałam na potrzeby Internetu.

Komentarze:

sobota 26.08.2017 00:27, ARonmeskionime

Four to five associated with this fruit juice must be consumed weekly to obtain the desired result. However, it is important to have the doctor's opinion first prior to taking these oral medications since these could have gloomy effects on the body.

środa 27.09.2017 17:59, bez podpisu

Let's take a glance at many of the tried-and-true male enhancement techniques.

Standard male discussions rally around penis sizes and powers of "stud like" activities.

Most doctors prescribe antidepressants for stopping rapid ejaculation as many of these drugs have a very side-effect - delayed orgasm.

Napisz komentarz