Porady psychologa w realizacji celów

Porady psychologa w realizacji celów

Dlaczego?

Aha! To tak naprawdę sama nie wiesz, co chcesz zmienić?
Aaaa ... Wiesz Co, tylko jakoś Ci To nie wychodzi!

To pewnie zastanawiasz się czasami: Jak to jest, że pewnym osobom wszystko się udaje, a innym nie? I dlaczego mnie się nie udaje?
Co jest ze mną nie tak?

I jak, wiesz już, dlaczego Ci nie wychodzi? Masz ochotę i siłę spróbować jeszcze raz?

Prawdziwy cel to nie ten, który Ty stawiasz, tylko ten, który stawia Ciebie (na nogi).Witold Wójtowicz

Przekonania i takie tam ...

O tym, czego potrzebujesz, żeby w końcu Ci wyszło. I jak opracować swoją Strategię Skuteczności.

Znasz to uczucie, kiedy wszystko idzie jak po maśle? Bez niepotrzebnych ruchów i nadmiernego wysiłku? Kiedy sprawy biegną w swoim rytmie, w kierunku, który Ci odpowiada? To sytuacja optymalna, która czasami każdemu “się przydarza”. Owszem, możesz na nią czekać. Liczyć na to, że sama się pojawi, albo ... Możesz ją prowokować! Jestem o tym przekonana!

No właśnie, przekonania - podobnie jak wartości i cele - mają wpływ na Twoją skuteczność. Wyznaczają granice tego, co uznajesz za możliwe. Kształtują samoocenę. Zarządzają emocjami. Jednym słowem, to one decydują o kolorze szkieł w Twoich okularach. Ale najważniejsze jest to, że możesz je zmieniać.

Przekonania i wartości pojawiają się wraz z okolicznościami życia. Gromadzą się, a z czasem tworzą zwartą strukturę. Oddziałują na Ciebie bez Twojego przyzwolenia czy świadomości. Blokują te cele, które uznają z awykonalne lub naruszające jakąś wartość. W jaki sposób? Poprzez myśli typu: Chciałabym, ale nie mogę. Nie dam rady. Nie stać mnie na to. Poczucie zniechęcenia, dekoncentracji, smutku.

Rozpoznanie wartości kluczowej jest niezmiernie ważne, bowiem ta wartość jest "sprawcza". W niej kumuluje się niewyobrażalna wręcz ilość energii. To jest energia potrzebna do tego, by chcieć, by spełniać marzenia i pragnienia.Piotr Pilipczuk

I tak dochodzimy do motywacji. Magicznej siły, która ma móc wszystko zmienić ;). Znasz już 20 sposobów na motywację? A 7 najważniejszych rzeczy, które trzeba wiedzieć, żeby się zmotywować? Jak zmobilizować mrówkę do podniesienia słonia?

A dlaczego to na dłuższą metę nie działa? Bo motywacja jest czymś, co pojawia się samoistnie. Jako odpowiedź na precyzyjnie postawione cele. Te, które zrealizują Twoje wartości i “wizję życia”. Które oprzesz o mocne przekonania: Tak, da się! Mogę. Zaczynam.