Pomoc psychologiczna w złapaniu równowagi emocjonalnej

Pomoc psychologiczna w złapaniu równowagi emocjonalnej

Huśtawka emocjonalna nie jest taka zła, a ...

Zjada Cię stres? Jesteś rozdrażniona i wybuchasz z byle powodu? A może wpadasz w dołek, średnio 7 razy w tygodniu?
Jeżeli tak, to prawdopodobnie masz dosyć tej huśtawki emocjonalnej!

A teraz wyobraź sobie życie pozbawione wszelkich wahań emocjonalnych. Nie ma rozległych depresji. Nie ma łąk zadowolenia pachnących drobnymi przyjemnościami. Nie ma podniecenia przed randką. Nie ma paniki na widok pająka. Nie ma radości ze zdanego egzaminu. Nie ma smutku z powodu straty. Nie ma rozczulenia na widok dziecka. Nie ma żalu, że czegoś nie da się już odkręcić. ...
Wyobraź sobie, że tkwisz w samym środku emocjonalnej pustyni. Cokolwiek byś nie zrobiła, cokolwiek by Cię nie spotkało, zawsze będzie "tak samo".

I co, też myślisz, że byłoby nudno? Chciałoby Ci się coś robić?

Albo, inaczej. Przedstawiam Ci faceta o imieniu Walt:

Walt jest dobrą i poczciwą istotą, która zawsze próbuje zachowywać się właściwie. Jego życie jest zapięte na ostatni guzik: wszystko ma swoje miejsce i określony porządek. W ciągu tygodnia wstaje dokładnie 0 6.30, bierze prysznic, goli się, wlewa w siebie pospiesznie filiżankę kawy i chwyciwszy za torbę z drugim śniadaniem, zwykle kanapki z wędliną i batoniki, zamyka za sobą drzwi o 7.10 i wychodzi z domu, by spędzić czterdzieści pięć minut na dojazdach do pracy.
Siada za biurkiem punktualnie o 8.00 i siedzi tak, wykonując tę samą pracę, już od ponad dwudziestu lat. O 5.00 po południu idzie do domu, bierze coś do picia i chwyta za pilota od telewizora. W godzinę później przychodzi do domu jego żona i decydują, czy zjeść na obiad resztki z poprzedniego dnia, czy też wrzucić pizzę do kuchenki mikrofalowej …
Czy znasz kogoś takiego jak Walt? Może znasz nawet bardzo dobrze - to ktoś, kto nigdy nie cierpi z powodu tragicznych załamań lub upadku ducha, ale też nigdy nie nurza się w odmętach wielkiej pasji czy radości.
Kiedyś słyszałem, że różnica między koleiną, w jaką wprowadza nas rutyna, a grobem wynosi tylko kilka stóp. Anthony Robbins

Tak więc huśtawka emocjonalna wcale nie jest taka zła. Może uruchomić wiele korzystnych zmian. A poz tym, czasami fajnie jest się pobujać. Powściekać, podołować, dać się stresowi zjeść ... Schody zaczynają się wtedy, kiedy nie można z niej zejść.

równowaga emocjonalna wcale nie jest stabilna!

A co jest?!

Czy nie jest tak, że wszystko, co odbieramy zmysłami i czego doświadczamy, ma swój "drugi koniec"?
miękkie - twarde
słodkie - gorzkie
dobro - zło
przyjaciel - wróg
wysiłek - odpoczynek
...
Spróbuj znaleźć coś, co jest "jedno". Co nie ma swojego przeciwieństwa lub, jak wolisz, dopełnienia. (mnie się to jakoś nie udało;)

A czy nie jest tak, że pomiędzy dwiema skrajnościami nie ma pustki?

Wyobraź sobie, że siadasz na czymś naprawdę twardym. Co czujesz?
A teraz wyobraź sobie, że to coś staje się minimalnie, a jednak wyczuwalnie, miękkie. I znowu bardziej miękkie. I znowu ...
Aż staje się czymś ciepłym i bezpiecznym. Czymś, co pozwala Ci delikatnie opadać i odprężyć się.

Ile stopni twardości możesz rozróżnić pomiędzy czymś naprawdę twardym, a czymś przyjemnie miękkim?

Pomiędzy dwiema skrajnościami są więc wartości pośrednie, które razem tworzą kontinuum.
Podobnie jest z emocjami i stanami emocjonalnymi.
miłość – nienawiść
strach – odwaga
radość – smutek
akceptacja – negacja
poczucie komfortu – dyskomfort
...
Ile pośrednich odcieni emocjonalnych jest pomiędzy tymi krańcami? Czasami są tak subtelne, że w ogóle ich nie dostrzegamy. Rejestrujemy przeważnie te najsilniejsze, wyznaczające końce kontinuum. Bo kiedy nas "dopadają", nie sposób ich nie zauważyć.

I czy nie jest tak, że wszystko, czego doświadczamy, wywołuje w nas jakieś emocje? Mniejsze lub większe, ale zawsze "jakieś"! To stąd taki wachlarz wahań emocjonalnych towarzyszy nam każdego dnia. A nasza huśtawka emocjonalna zawsze jest w ruchu. Wciąż chodzimy po linie rozpiętej pomiędzy skrajnościami. I wszystko jest w porządku, kiedy umiemy złapać równowagę. Piszę "złapać", bo wobec tak wielu doznań równowaga emocjonalna nie może być nie poruszona. W każdej chwili i wobec różnych doświadczeń, intuicyjnie chwytamy ją na nowo. Można wówczas powiedzieć, że jesteśmy "stabilni emocjonalnie". Doświadczamy różnych emocji, nasza huśtawka kołysze się, jednak my w tym wszystkim nie tracimy głowy. Zachowujemy czujność i swobodnie przemieszczamy się pomiędzy kolejnymi stanami emocjonalnymi. A w skrajności popadamy "od czasu, do czasu" lub wtedy, kiedy tego chcemy.

A co zrobić, kiedy Twoja huśtawka jest mocno rozchwiana? I masz to w nosie, że mocne wychylenia dodają życiu smak! (Bo ile można ...)

Trening relaksacyjny Jacobsona za free!

Możesz pobrać za darmo nagranie audio z lektorem prowadzącym Cię krok po kroku przez kolejne fazy relaksacji.

Trening relaksacyjny Jacobsona składa się z ćwiczeń, w czasie których naprzemiennie będziesz naprężała, a następnie rozluźniała wybrane mięśnie i grupy mięśni.
Celem tych ćwiczeń jest uwolnienia od stresu i napięć oraz osiągnięcie przyjemnego stanu relaksacji.

Możesz pobrać zupełnie za darmo nagranie treningu relaksacyjnego bazującego na treningu Jacobsona.
Wersja audio, 27 minut.